ThaiStay99 ThaiStay99.com
Sumator Resort Chiangrai
Sumator Resort Chiangrai - 3 star resort in Chiang Rai, Thailand

Sumator Resort Chiangrai

★★★

📍 Chiang Rai, Chiang Rai

Gratis WiFi Restaurang Parkering
Boka nu Ring

Om detta hotell

Sumator Resort Chiangrai är ett 5-stjärnigt boende i Ban Huai Phaya Kao, Chiang Rai, och erbjuder luftkonditionerade rum med eget badrum, balkonger och vacker utsikt över trädgården eller bergen. Varje gästrum är omtänksamt utrustad med nödvändiga bekvämligheter, inklusive en TV, hårtork och gratis toalettartiklar, vilket garanterar en bekväm och bekväm vistelse för alla besökare. Anläggningen erbjuder en välkomnande atmosfär där gästerna kan varva ner och njuta av olika faciliteter. Matställena inkluderar en restaurang som serverar både lunch och middag, tillsammans …

Adress

312 Moo.26 Ban Pong-Hung, Tambon Huai Sak, , 57000 Ban Huai Phaya Kao, Thailand

📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Frukost Parkering Gratis parkering Gratis WiFi Wheelchair Accessible

Vanliga frågor

Var finns Sumator Resort Chiangrai?
Sumator Resort Chiangrai ligger i Chiang Rai, Thailand.
Erbjuder Sumator Resort Chiangrai gratis WiFi?
Ja, Sumator Resort Chiangrai erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Finns det gratis parkering på Sumator Resort Chiangrai?
Ja, Sumator Resort Chiangrai erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Sumator Resort Chiangrai frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Sumator Resort Chiangrai.
Vilken typ av boende är Sumator Resort Chiangrai?
Sumator Resort Chiangrai är en resort belägen i Chiang Rai, Thailand.
Hur kan jag boka Sumator Resort Chiangrai?
Du kan hitta tillgänglighet och boka Sumator Resort Chiangrai direkt via bokningslänkarna på denna sida.
🏨

Are you the owner or manager of Sumator Resort Chiangrai?

Manage your listing and track your visitors

View Stats Update

1 887 guests visited Sumator Resort Chiangrai over the past 365 days, averaging 5,2 daily visits with a peak of 219 in Jan 2026. 100% Desktop · 0% Mobile.

Top nationalities visiting Sumator Resort Chiangrai

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland
Stats tracked in real time, AI bots and web crawlers are filtered — visitor statistics reflect real human visits only — figures updated here on the 2nd of each month · V9

ThaiStay99.com

Thailand's Hotel Guide

Hem Sök Restauranger

Sumator Resort Chiangrai - Chiang Rai ★★★☆☆

Resort
Sumator Resort Chiangrai - 3 star resort in Chiang Rai, Thailand
Sumator Resort Chiangrai är ett 5-stjärnigt boende i Ban Huai Phaya Kao, Chiang Rai, och erbjuder luftkonditionerade rum med eget badrum, balkonger och vacker utsikt över trädgården eller bergen. Varje gästrum är omtänksamt utrustad med nödvändiga bekvämligheter, inklusive en TV, hårtork och gratis toalettartiklar, vilket garanterar en bekväm och bekväm vistelse för alla besökare.

Anläggningen erbjuder en välkomnande atmosfär där gästerna kan varva ner och njuta av olika faciliteter. Matställena inkluderar en restaurang som serverar både lunch och middag, tillsammans med ett avkopplande kafé som är perfekt för lättare förfriskningar. För fritiden har fastigheten en charmig terrass, en välskött trädgård och inbjudande sittplatser utomhus, perfekta för att njuta av det behagliga Chiang Rai-klimatet eller bara njuta av en lugn stund. Anslutningsmöjligheterna är sömlösa med gratis WiFi tillgängligt i hela resorten.

Sumator Resort Chiangrai har ett strategiskt läge i Ban Huai Phaya Kao och erbjuder praktisk tillgång för resenärer. Det ligger cirka 19 miles från Mae Fah Luang - Chiang Rai internationella flygplats, vilket underlättar ankomster och avgångar. Gäster som söker lokal utforskning hittar resorten inom rimligt avstånd från framstående landmärken som Central Plaza ChiangRai, som ligger cirka 14 km bort, och det berömda Wat Rong Khun (Vita templet), cirka 19 km från fastigheten. Bekvämligheten med gratis privat parkering på plats förstärker dragningskraften ytterligare för dem som utforskar Chiang Rai med fordon. Gästerna uppskattar konsekvent det bekväma boendet och de välutrustade faciliteterna, vilket placerar denna resort som en praktisk och fridfull bas för att utforska de kulturella och naturliga underverken i norra Thailand.

Plats & Kontakt

Sumator Resort Chiangrai ★★★
312 Moo.26 Ban Pong-Hung, Tambon Huai Sak
Chiang Rai
Thailand

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Frukost Parkering Gratis parkering Gratis WiFi Wheelchair Accessible Non-smoking Property
Boka nu

Vanliga frågor — Sumator Resort Chiangrai

Var finns Sumator Resort Chiangrai?
Sumator Resort Chiangrai ligger i Chiang Rai, Thailand.
Erbjuder Sumator Resort Chiangrai gratis WiFi?
Ja, Sumator Resort Chiangrai erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Finns det gratis parkering på Sumator Resort Chiangrai?
Ja, Sumator Resort Chiangrai erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Sumator Resort Chiangrai frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Sumator Resort Chiangrai.
Vilken typ av boende är Sumator Resort Chiangrai?
Sumator Resort Chiangrai är en resort belägen i Chiang Rai, Thailand.
Hur kan jag boka Sumator Resort Chiangrai?
Du kan hitta tillgänglighet och boka Sumator Resort Chiangrai direkt via bokningslänkarna på denna sida.

🏨 Alla hotell i Chiang Rai · Lyxhotell · Hotell med pool

🏨

Are you the owner or manager of Sumator Resort Chiangrai?

Manage your listing and track your visitors

1 887 guests visited Sumator Resort Chiangrai over the past 365 days, averaging 5,2 daily visits with a peak of 219 in Jan 2026. 100% Desktop · 0% Mobile.

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland