ThaiStay99 ThaiStay99.com
Katathani Phuket Beach Resort
Katathani Phuket Beach Resort - 5 star resort in Phuket, Thailand

Katathani Phuket Beach Resort

★★★★★

📍 Kata Beach, Phuket

Pool Strandtillgång Spa & Välmående Gratis WiFi Restaurang Gym Parkering Barnklubb
Boka nu Ring

Om detta hotell

Katathani Phuket Beach Resort är ett 5-stjärnigt strandhotell i Kata Beach, Phuket, mittemot sanden och byggt runt sex pooler och sex matställen. Den prisbelönta resorten vänder sig till resenärer som söker en thailändsk strandsemester med full service, som kombinerar öns fritid med omfattande bekvämligheter på plats så att gästerna sällan behöver lämna området under sin vistelse. Boendet har rymliga rum med privata balkonger med utsikt över anlagda tropiska trädgårdar. Interiörer blandar möbler i thailändsk stil med varma trägolv, och varje …

Adress

14 Kata Noi Rd., 83100 Kata Beach, Thailand

📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Strandtillgång Spa & Välmående

Sevärdheter i närheten

Kata Noi Beach 3 m
Kata Beach 950 m
Karon Beach 3 km
Siam Beach 5 km
Nui Beach 5 km
Chalong Pier 7 km
Phuket Seashell Museum 8 km
Windmill Viewpoint 8 km
Promthep Cape 9 km
Chinpracha House 15 km

Vanliga frågor

Var finns Katathani Phuket Beach Resort?
Katathani Phuket Beach Resort ligger i Kata Beach, Thailand.
Erbjuder Katathani Phuket Beach Resort gratis WiFi?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Katathani Phuket Beach Resort en pool?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Katathani Phuket Beach Resort?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Katathani Phuket Beach Resort frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Katathani Phuket Beach Resort.
Har Katathani Phuket Beach Resort ett spa?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder spa- och hälsotjänster för gäster.
🏨

Are you the owner or manager of Katathani Phuket Beach Resort?

Manage your listing and track your visitors

View Stats Update

4 853 guests visited Katathani Phuket Beach Resort over the past 365 days, averaging 13,3 daily visits with a peak of 652 in Jan 2026.

Top nationalities visiting Katathani Phuket Beach Resort

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland
Stats tracked in real time, AI bots and web crawlers are filtered — visitor statistics reflect real human visits only — figures updated here on the 2nd of each month · V4

ThaiStay99.com

Thailand's Hotel Guide

Hem Sök Restauranger

Katathani Phuket Beach Resort - Kata Beach ★★★★★

Resort
Katathani Phuket Beach Resort - 5 star resort in Phuket, Thailand
Katathani Phuket Beach Resort är ett 5-stjärnigt strandhotell i Kata Beach, Phuket, mittemot sanden och byggt runt sex pooler och sex matställen. Den prisbelönta resorten vänder sig till resenärer som söker en thailändsk strandsemester med full service, som kombinerar öns fritid med omfattande bekvämligheter på plats så att gästerna sällan behöver lämna området under sin vistelse.

Boendet har rymliga rum med privata balkonger med utsikt över anlagda tropiska trädgårdar. Interiörer blandar möbler i thailändsk stil med varma trägolv, och varje rum har kabel-TV och ett distinkt badrum med glasväggar - en designkänsla som förgyller utrymmet och förstärker resortens avslappnade, moderna ökaraktär.

Friskvård och rekreation ligger i hjärtat av upplevelsen. Tew Son Spa erbjuder lugnande massage och behandlingar, medan två fitnesscenter stödjer mer aktiva vistelser. Tennisbanor, vattensportfaciliteter, ett spelrum och ett bibliotek kompletterar fritidsprogrammet, vilket gör resorten lämplig för par, familjer med flera generationer och längre semester där variationen är viktigast.

Middag är en avgörande egenskap här. Sex restauranger spänner över avslappnade strandgrillningar, fina restauranger, traditionell thailändsk mat, äkta italienska rätter, färsk fisk och skaldjur och ugnsbakade pizzor. Fem barer på plats serverar drinkar och smårätter hela dagen, 24-timmars rumsservice hanterar måltider på rummet, och gäster som är intresserade av thailändsk matlagning kan gå med på resortens praktiska matlagningslektioner för en kulturell djupdykning.

Katathani Phuket Beach Resort ligger ungefär en timmes bilresa från Phukets internationella flygplats och 15 minuters promenad från lokala nöjesställen. Pendelservice till Phuket Town och Patong Beach utökar resortens räckvidd över ön, vilket ger gästerna enkel tillgång till nattliv, marknader och kulturella platser. För resenärer som planerar en avslappnad, rekreationsrik vistelse i Kata Beach, erbjuder denna adress hav, pooler, restauranger och bekvämlighet på ett ställe.

Plats & Kontakt

Katathani Phuket Beach Resort ★★★★★
14 Kata Noi Rd.
Kata Beach · Phuket
Thailand

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Strandtillgång Spa & Välmående Parkering Gratis parkering

Sevärdheter i närheten

Kata Noi Beach3 m Kata Beach950 m Karon Beach3 km Siam Beach5 km Nui Beach5 km Chalong Pier7 km Phuket Seashell Museum8 km Windmill Viewpoint8 km Promthep Cape9 km Chinpracha House15 km
Boka nu

Vanliga frågor — Katathani Phuket Beach Resort

Var finns Katathani Phuket Beach Resort?
Katathani Phuket Beach Resort ligger i Kata Beach, Thailand.
Erbjuder Katathani Phuket Beach Resort gratis WiFi?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Katathani Phuket Beach Resort en pool?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Katathani Phuket Beach Resort?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Katathani Phuket Beach Resort frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Katathani Phuket Beach Resort.
Har Katathani Phuket Beach Resort ett spa?
Ja, Katathani Phuket Beach Resort erbjuder spa- och hälsotjänster för gäster.

🏨 Alla hotell i Phuket · Lyxhotell · Hotell med pool

🏨

Are you the owner or manager of Katathani Phuket Beach Resort?

Manage your listing and track your visitors

4 853 guests visited Katathani Phuket Beach Resort over the past 365 days, averaging 13,3 daily visits with a peak of 652 in Jan 2026.

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland