ThaiStay99 ThaiStay99.com
Conrad Bangkok
Conrad Bangkok - 5 star hotel in Bangkok, Thailand

Conrad Bangkok

★★★★★

📍 Bangkok, Bangkok

Pool Spa & Välmående Gratis WiFi Restaurang Gym Parkering
Boka nu Ring

Om detta hotell

Conrad Bangkok är en 5-stjärnig tillflyktsort i hjärtat av Bangkok, nära det kommersiella distriktet längs Sukhumvit Road och erbjuder rymligt boende med sömlös tillgång till stadens knutpunkter för transport, shopping och restauranger. Hotellet kör en gratis transfer till BTS-stationen Phloen Chit, vilket placerar Skytrain-nätverket - och med det Siams shoppingdestinationer och de gröna vidderna Lumphini Park och Benchakitti Park - bara några minuter bort. Rummen och sviterna bär ett modernt thailändskt designspråk, med sidenaccenter och naturliga trädetaljer som mjukar upp …

Adress

All Seasons Place 87/3 Wireless Road, Pathumwan, 10330 Bangkok, Thailand

📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Spa & Välmående Parkering

Sevärdheter i närheten

Lumpini Park 1.3 km
SEA LIFE Bangkok Ocean World 2.1 km
Madame Tussauds Bangkok 2.6 km
Jim Thompson House 3.2 km
MahaNakhon 3.4 km
Suan Pakkad Palace Museum 3.4 km
Bangkok Dolls Museum & Factory 3.5 km
Victory Monument 4.4 km
Phloen Chit BTS Station 750 m
Chit Lom 1.1 km

Vanliga frågor

Var finns Conrad Bangkok?
Conrad Bangkok ligger i Bangkok, Thailand.
Erbjuder Conrad Bangkok gratis WiFi?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Conrad Bangkok en pool?
Ja, Conrad Bangkok har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Conrad Bangkok?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Conrad Bangkok frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Conrad Bangkok.
Har Conrad Bangkok ett spa?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder spa- och hälsotjänster för gäster.
🏨

Are you the owner or manager of Conrad Bangkok?

Manage your listing and track your visitors

View Stats Update

5 307 guests visited Conrad Bangkok over the past 365 days, averaging 14,5 daily visits with a peak of 649 in Dec 2025.

Top nationalities visiting Conrad Bangkok

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland
Stats tracked in real time, AI bots and web crawlers are filtered — visitor statistics reflect real human visits only — figures updated here on the 2nd of each month · V3

ThaiStay99.com

Thailand's Hotel Guide

Hem Sök Restauranger

Conrad Bangkok - Bangkok ★★★★★

Hotel
Conrad Bangkok - 5 star hotel in Bangkok, Thailand
Conrad Bangkok är en 5-stjärnig tillflyktsort i hjärtat av Bangkok, nära det kommersiella distriktet längs Sukhumvit Road och erbjuder rymligt boende med sömlös tillgång till stadens knutpunkter för transport, shopping och restauranger. Hotellet kör en gratis transfer till BTS-stationen Phloen Chit, vilket placerar Skytrain-nätverket - och med det Siams shoppingdestinationer och de gröna vidderna Lumphini Park och Benchakitti Park - bara några minuter bort.

Rummen och sviterna bär ett modernt thailändskt designspråk, med sidenaccenter och naturliga trädetaljer som mjukar upp fastighetens storstadsmiljö. Gästerna kan finjustera sin vila med lyxiga sängkläder och en anpassningsbar kuddmeny, medan badrummen är utrustade med BYREDO-produkter. Praktiska detaljer inkluderar höghastighetsbredbandsinternet, dataportar och rumsservice, vilket stöder både fritidsvistelser och längre affärsresor.

Wellness bor på våning 7, där en tropisk utomhuspool ligger bland lummiga trädgårdar med utsikt över Bangkoks skyline. Nyligen uppgraderade tennis- och pickleballbanor ger aktiva resenärer utrymme att behålla sina rutiner, och hälsocentret avrundar återhämtningsalternativen efter en dag i staden.

Att äta middag är ett resmål i sig, med fem butiker över hela fastigheten. Liu serverar äkta kinesisk mat, KiSara fokuserar på japanska och Diplomat Bar erbjuder afternoon tea på dagen innan den övergår till en miljö för cocktails och levande musik på kvällen. Tillsammans täcker butikerna rytmen av en hel dag, från frukostmöten till sena drinkar utan att lämna byggnaden.

Idealiskt för affärsresenärer, par och familjer som söker en snygg bas i centrala Bangkok. Conrad Bangkok kombinerar välanslutna Sukhumvit-positioner med lugnet i en intern wellness-våning. Planera en vistelse som blandar Skytrain-lätt sightseeing med lugna kvällar bredvid trädgården och poolen.

Plats & Kontakt

Conrad Bangkok ★★★★★
All Seasons Place 87/3 Wireless Road, Pathumwan
Bangkok
Thailand

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Spa & Välmående Parkering Gratis parkering Gym

Sevärdheter i närheten

Lumpini Park1.3 km SEA LIFE Bangkok Ocean World2.1 km Madame Tussauds Bangkok2.6 km Jim Thompson House3.2 km MahaNakhon3.4 km Suan Pakkad Palace Museum3.4 km Bangkok Dolls Museum & Factory3.5 km Victory Monument4.4 km Phloen Chit BTS Station750 m Chit Lom1.1 km
Boka nu

Vanliga frågor — Conrad Bangkok

Var finns Conrad Bangkok?
Conrad Bangkok ligger i Bangkok, Thailand.
Erbjuder Conrad Bangkok gratis WiFi?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Conrad Bangkok en pool?
Ja, Conrad Bangkok har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Conrad Bangkok?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Conrad Bangkok frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Conrad Bangkok.
Har Conrad Bangkok ett spa?
Ja, Conrad Bangkok erbjuder spa- och hälsotjänster för gäster.

🏨 Alla hotell i Bangkok · Lyxhotell · Hotell med pool

🏨

Are you the owner or manager of Conrad Bangkok?

Manage your listing and track your visitors

5 307 guests visited Conrad Bangkok over the past 365 days, averaging 14,5 daily visits with a peak of 649 in Dec 2025.

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland