ThaiStay99 ThaiStay99.com
Baan Ploy Sea
Baan Ploy Sea - 4 star guesthouse in Rayong, Thailand

Baan Ploy Sea

📍 Rayong, Rayong

Pool Strandtillgång Gratis WiFi Restaurang Parkering
Boka nu

Om detta hotell

Baan Ploy Sea är ett 4-stjärnigt pensionat i Rayong, Thailand, som erbjuder fridfullt strandnära boende med en utomhuspool och frodiga tropiska omgivningar, bara några steg från Ao Klang Beach. Denna fastighet erbjuder gästerna en lugn tillflyktsort, med rum utrustade med privata balkonger som har utsikt över ett charmigt och panoramalandskap av träd och buskar. Pensionatets design, som kännetecknas av dess loft och subtila interiör, uppmuntrar till en känsla av avkoppling, vilket gör att besökare kan varva ner och uppskatta sina …

Adress

84 moo 4 Koh Samed, Tumbol, Phe, Amphur Muang, Rayong, 21160 Ko Samed, Thailand

📍 Öppna i Google Maps

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Strandtillgång Parkering

Sevärdheter i närheten

Ao Prao Beach 0 m
Ao Noi Na Beach 200 m
Laem Noina Beach 950 m
Sai Kaew Beach 2.1 km
Ao Phai Beach 2.4 km

Vanliga frågor

Var finns Baan Ploy Sea?
Baan Ploy Sea ligger i Rayong, Thailand.
Erbjuder Baan Ploy Sea gratis WiFi?
Ja, Baan Ploy Sea erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Baan Ploy Sea en pool?
Ja, Baan Ploy Sea har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Baan Ploy Sea?
Ja, Baan Ploy Sea erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Baan Ploy Sea frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Baan Ploy Sea.
Har Baan Ploy Sea tillgång till stranden?
Ja, Baan Ploy Sea har direkt tillgång till stranden.
🏨

Are you the owner or manager of Baan Ploy Sea?

Manage your listing and track your visitors

View Stats Update

1 742 guests visited Baan Ploy Sea over the past 365 days, averaging 4,8 daily visits with a peak of 177 in Dec 2025.

Top nationalities visiting Baan Ploy Sea

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland
Stats tracked in real time, AI bots and web crawlers are filtered — visitor statistics reflect real human visits only — figures updated here on the 2nd of each month · V3

ThaiStay99.com

Thailand's Hotel Guide

Hem Sök Restauranger

Baan Ploy Sea - Rayong

Guesthouse
Baan Ploy Sea - 4 star guesthouse in Rayong, Thailand
Baan Ploy Sea är ett 4-stjärnigt pensionat i Rayong, Thailand, som erbjuder fridfullt strandnära boende med en utomhuspool och frodiga tropiska omgivningar, bara några steg från Ao Klang Beach. Denna fastighet erbjuder gästerna en lugn tillflyktsort, med rum utrustade med privata balkonger som har utsikt över ett charmigt och panoramalandskap av träd och buskar. Pensionatets design, som kännetecknas av dess loft och subtila interiör, uppmuntrar till en känsla av avkoppling, vilket gör att besökare kan varva ner och uppskatta sina stunder under hela vistelsen i denna fridfulla Rayong-miljö.

Boendet på Baan Ploy Sea garanterar komfort med bekvämligheter som luftkonditionering, minibar och gratis toalettartiklar i varje badrum. Gästerna kan njuta av sömlösa anslutningar med gratis Wi-Fi tillgängligt i hela bostaden. Pensionatet har en inbjudande utomhuspool, perfekt för ett uppfriskande dopp i den tropiska atmosfären.

Matställena på plats tillgodoser olika preferenser. Baan Ploy Samed Restaurant, som ligger direkt på stranden, specialiserar sig på färsk fisk och skaldjur och äkta thailändsk mat, vilket ger en härlig kulinarisk upplevelse med havsutsikt. För dem med en söt tand eller en förkärlek för kafékultur är Brown Cabin Chocolate Cafe en anmärkningsvärd höjdpunkt. Detta kafé ligger undangömt bland tropiska skogar och en rosenträdgård och serverar en mängd olika chokladdrycker, barista-kaffe, örtteer och nybakade desserter. Det är erkänt som en av Baan Ploy Seas mest instagrambara platser, och bjuder in gäster att njuta av unika godsaker i en pittoresk miljö.

Pensionatet erbjuder bekväm tillgång till närliggande sevärdheter. Na Dan Pier och Sai Keaw Beach ligger cirka 10 minuters bilresa bort, och Baan Phe-marknaden kan nås på 30 minuter med bil eller båt. För ö-utflykter finns en pendelservice för hotellet tillgänglig från Ao Prao Pier (fastlandet) och Koh Samet, som erbjuder schemalagd transfer mot en extra kostnad. Baan Ploy Sea erbjuder en harmonisk blandning av naturlig skönhet, genomtänkta bekvämligheter och lokal thailändsk gästfrihet för ett minnesvärt besök i Rayong.

Plats & Kontakt

Baan Ploy Sea
84 moo 4 Koh Samed, Tumbol, Phe, Amphur Muang
Rayong
Thailand

Tjänster & Faciliteter

Restaurang Bar / Lounge Frukost Pool Strandtillgång Parkering Gratis parkering Gratis WiFi

Sevärdheter i närheten

Ao Prao Beach0 m Ao Noi Na Beach200 m Laem Noina Beach950 m Sai Kaew Beach2.1 km Ao Phai Beach2.4 km
Boka nu

Vanliga frågor — Baan Ploy Sea

Var finns Baan Ploy Sea?
Baan Ploy Sea ligger i Rayong, Thailand.
Erbjuder Baan Ploy Sea gratis WiFi?
Ja, Baan Ploy Sea erbjuder gratis WiFi för alla gäster.
Har Baan Ploy Sea en pool?
Ja, Baan Ploy Sea har en pool tillgänglig för gäster.
Finns det gratis parkering på Baan Ploy Sea?
Ja, Baan Ploy Sea erbjuder gratis privat parkering på plats.
Serverar Baan Ploy Sea frukost?
Ja, frukost finns tillgänglig på Baan Ploy Sea.
Har Baan Ploy Sea tillgång till stranden?
Ja, Baan Ploy Sea har direkt tillgång till stranden.

🏨 Alla hotell i Rayong · Lyxhotell · Hotell med pool

🏨

Are you the owner or manager of Baan Ploy Sea?

Manage your listing and track your visitors

1 742 guests visited Baan Ploy Sea over the past 365 days, averaging 4,8 daily visits with a peak of 177 in Dec 2025.

Thailand
China
Australia
India
UK
Germany
Russia
Singapore
France
Japan
South Korea
Switzerland